Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Pedja jaoskonna naised seiklesid Põrgupõhjas metsavendade radadel Pedja jaoskonna naised seiklesid Naiskodukaitse Pedja jaoskonna kaheksa naise novembri esimene nädalavahetus algas reisiga tundmatusse. Täpseks teejuhiks olid vaid koordinaadid ja mis ees ootas, selgus alles koha peal. Härmas metsade vahel, udusse mattunud lagendikel ja klaaslibedatel külateedel tundus, et sõidaks justkui imedemaale, mis lõppeb maailma otsas. Ainuke kontakt reaalsusega oli teeäärne tankla, kus väike kehakinnitus ja kuum jook panid meid jälle inimesena tundma. aastapäeva Järgmine → Naiskodukaitse Jõgeva ringkonna käsitööpühapäev Pedja jaoskonna naised seiklesid Põrgupõhjas metsavendade radadel

Pedja jaoskonna naised seiklesid Põrgupõhjas metsavendade radadel

20. nov. 2016

Naiskodukaitse Pedja jaoskonna kaheksa naise novembri esimene nädalavahetus algas reisiga tundmatusse. Täpseks teejuhiks olid vaid koordinaadid ja mis ees ootas, selgus alles koha peal. Härmas metsade vahel, udusse mattunud lagendikel ja klaaslibedatel külateedel tundus, et sõidaks justkui imedemaale, mis lõppeb maailma otsas. Ainuke kontakt reaalsusega oli teeäärne tankla, kus väike kehakinnitus ja kuum jook panid meid jälle inimesena tundma.

Pedja jaoskonna naised seiklesid Põrgupõhjas metsavendade radadel
Taasloodud punker annab aimu toonasest metsavendade elust. Foto: Triinu Küünal

Pärast kolme tundi sõitu ning GPS-i malbehäälset soovitust järsult paremale pöörata jõudsime Põrgupõhja. Meid võttis vastu ajaloolane ja metsavendluse uurija Martin Andreller. Martin on end üksikasjalikult puurinud metsavendade ja metsavendluse ajalukku. Tema sammudes sumbates jõudsime Põrgupõhja punkrisse, kus tegutses Relvastatud Võitluse Liidu juhtkonna keskus.

Nõukogude julgeolek ründas punkrit 31. detsembril 1947. Lahingus sai surma kaks metsavenda – Asta Jõesaar ja Jaan Roosi. Enamik mehi suutis piiramisrõngast välja murda. Praegu asub punkri asukohas langenud metsavendadele mälestuskivi.

Kunagise punkri vahetus lähedusse on Martini eestvedamisel taasloodud metsamajake, mis annab aimu toonasest metsavendade elust. Pisikeses sindelkatusega palkmajas annab soojust väike ahi, väsimusest saab puhata suurel lavatsil. Põrgupõhja rajati maapealsed või osaliselt maa-alused punkrid. Soisel alal ei olnud võimalik maa-aluseid punkreid ehitada, sest need täitusid veega. Taastatud Põrgupõhja punker on kõigile huvilistele ja ööbijatele vaba. Kel tahtmist, saab majakeses peatuda ning jalgu puhata.

Põrgupõhjas metsavendade jälgede ajamine on matkajast lähiajaloo-huvilise unistus. Läbi metsa ja soode sumbates annavad kunagistest metsavendade peidupaikadest aimu vallid ning ainult vilunud silmale märgatavad süvendid. Martin muigab, et kui suvisel ajal metsavendade radadel seigelda, leiab siit nii palju mustikaid, et isegi karu ei jõua neid ära süüa.

Pedja jaoskonna naised seiklesid Põrgupõhjas metsavendade radadel
Matkaselli unistus. Foto: Triinu Küünal

FastLion CMS

Pedja jaoskonna naised seiklesid

Pedja jaoskonna naised seiklesid

Taasloodud punker annab aimu toonasest metsavendade elust Foto: Triinu Küünal Pärast kolme tundi sõitu ning GPS-i malbehäälset soovitust järsult paremale pöörata jõudsime Põrgupõhja Naiskodukaitse Pedja jaoskonna kaheksa naise novembri esimene nädalavahetus algas reisiga tundmatusse. Täpseks teejuhiks olid vaid koordinaadid ja mis ees ootas, selgus alles koha peal. Härmas metsade vahel, udusse mattunud lagendikel ja klaaslibedatel külateedel tundus, et sõidaks justkui imedemaale, mis lõppeb maailma otsas. Ainuke kontakt reaalsusega oli teeäärne tankla, kus väike kehakinnitus ja kuum jook panid meid jälle inimesena tundma.

Pedja jaoskonna naised seiklesid Põrgupõhjas metsavendade radadel

www.naiskodukaitse.ee © 2023 » Naiskodukaitse