Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Kas teadsid, et pinges rinnaku rangluu nibujätke lihas võib olla Sinu peavalude põhjustajaks? Kas teadsid, et pinges Ühel hommikul tööle tulles leidsin meie maleva referendi ja personali-spetsialisti kummalisi harjutusi tegemas. Üks põrandal ja teine toolil. „ ehk Naiskodukaitse Lõuna piirkonna revidendid kohtusid Viljandis Kas teadsid, et pinges rinnaku rangluu nibujätke lihas võib olla Sinu peavalude põhjustajaks?

Kas teadsid, et pinges rinnaku rangluu nibujätke lihas võib olla Sinu peavalude põhjustajaks?

Margit Rei, Piret Taim 18. jaan. 2013

Ühel hommikul tööle tulles leidsin meie maleva referendi ja personali-spetsialisti kummalisi harjutusi tegemas. Üks põrandal ja teine toolil.

Kas teadsid, et pinges rinnaku rangluu nibujätke lihas võib olla Sinu peavalude põhjustajaks?

Küsimusele, kas kõik on ikka korras, tuli vastus, et oleneb, mida mõtled. Mõistusega on ju küll korras, ent peavalude ja seljaga saab parem niipea kui oleme harjutused lõpetanud. Kummaline, mõtlesin, lihtsam oleks haarata valuvaigisti järele.

 

Hiljem, kui normaalne töökeskkond oli taastunud, sain teada, et referent oli kultuuriakadeemias juhuslikult sattunud kuulama füsioterapeudi Mikk Pärna loengut. Ta näitas elavate näidete varal, kutsudes ette erinevate muredega (põlvevalude, seljavalude) inimesi, mudides neid pisut ning uskuge või mitte, aga lavalt lahkuti „kekseldes“. Referendil on aastaid sporditraumade tagajärjel raskusi kükitamisega, aga peale „imemehe Miku“ kuldsete käte külge panemist oli põlvevalu justkui peoga pühitud.

Kas teadsid, et pinges rinnaku rangluu nibujätke lihas võib olla Sinu peavalude põhjustajaks?

Olen üldiselt sellistes asjades üsna skeptiline. Tundes referenti, kes tavaliselt on ikka kahe jalaga maa peal olnud, tundus aga asi põnev ja otsustasime ka naiskodukaitsjatele hariva loengu organiseerida.

 

Mõeldud-tehtud ja juba tervitaski meid pikk blond noormees. Kuigi oma ettekujutustes olin arvanud, et tegu on lühemat kasvu brünetiga!

 

Loengut illustreeris Mikk näidetega elust enesest: Kui vundament on viltu ja sellest tulenevalt sajab katus läbi, siis pole kasu katuse remondist. Remonditöödega tuleb alustada ikka vundamendist. Seega, seljavalu põhjust otsi korrus altpoolt: puusadest. Millest aga puusad paigast nihkuvad? Ega ometi kiiretest tantsuliigutustes? Oh ei. Kui palju me mõtleme sellele, mis seisus on meie keha peale varba kivi vastu  löömist. Või kas me tõesti jääme terveks kui  peale jää peale kukkumist mõnda luud ära ei murra? Meie keha ei ole endine enam ka kõige süütuma trauma läbi elamist. Kuidas aga asjad jälle paika saavad, võisid loengul osalejaid oma silmaga näha. Tagumisest reast kostis küsimus, et mis on põhjuseks kui käed surevad ära? Vastuseks oli: tule siia, kohe näitan, Sul ei ole ainult surevate käte probleem, vaatasin, kui sa ruumi sisenesid ja olen üsna kindel, et Sul on ka põlvekedre põletik. Saalis jäi vaikseks, kõik mõtlesid enda peale üsna hirmunult, et kes teab mis vead nende sisenemisest paistsid. Üritasime sirgema seljaga istuda, et pisut tervem välja paista. Loomulikult ei jäänud see seljasirutus märkamata, selle peale kostis terapeut, et 90 % sellest seltskonnast on „suuremate või väiksemate vigadega“.

 

Edasi jätkas õhtupeategelane surisevate käte probleemiga. Väikese mudimise järel kadus surin kätest kui imeväel, kuid need polnud ainukesed mured. Selgus veel, et probleemiks on ka pinges rinnalihas ning muljutud roided. Kuna murede nimekiri oli üsna pikk, siis ütles ta ka kohe, et Sind ma ühe õhtuga terveks ei ravi, soovitan Sulle Tallinnasse vastuvõtule tulla. Aga natukene kergemaks saan ma Sinu elu juba tänase mudimisega teha. Patsiendi näoilmest võis oletada, et terapeudi mudimine polnud just meeldivate killast, kui on probleemne piirkond, siis on see üsna valulik protseduur.

Võrdluseks võttis füsioterapeut ette ka ühe, juhuse tahtel minu, kellele vajutas ka üsna tugevasti teatud punktidele, aga nimetas minu nö terveks ja minul valus ei olnud. Minu pinginaabris tundis ta aga juba peale vaatamisega ära lihaspinged ning seega temale olid need puudutused üsna valulikud.  

 

Kõvera selja puhul ei ole mitte mingit kasu tallatugedest. Ilmeka näite varal saime veenduda, et pannes tallatoe jala alla, jäi inimene veel kõveramaks. Pikkust tuli küll juurde, kuid sirgemaks ei veninud. Kui füsioterapeut paari minuti jooksul puusad paika pani, oli selg palju sirgem ja õlad ühel kõrgusel.

 

Praktilisi näiteid toodi veel mõnigi.  Nii sai mõnigi kohaletulnu oma käe hoogsamalt liikuma, hakkas valutumalt kükitama, vabanes surevates kätest, sai selja valutuks ja sirgu.

 

Mikk Pärna soovitused: Enne ja peale trenni end mitte venitada. Ärge kasutage soojenduskreeme. Jooge Värskat! Hoiduge traumadest ja ärge otsige valu põhjust sealt, kust valutab. Ja kõige tähtsam: kui ma pole 15 aastat trenni teinud ja osalen Tartu maratonil, siis läheb kindlasti midagi katki ja need ei ole suusad!!!

 

Levivad kuuldused, et huviliste hulk on peale seda loengut hüppeliselt kasvanud. Järgmine loeng on juba tulekul, kuid siis enam mitte naiskodukaitsjate eestvedamisel. Kuid kui midagi täpsemalt selgub, siis infot selle kohta saab Pireti või Margiti käest. Kindlasti käib info läbi ka listist ja siseveebist.

 

Seniks aga uurige, kus asub teie rinnaku rangluu nibujätku lihas, mis võib olla teie peavalude põhjus!!!

FastLion CMS

Kas teadsid, et pinges

Kas teadsid, et pinges

Küsimusele, kas kõik on ikka korras, tuli vastus, et oleneb, mida mõtled Mõistusega on ju küll korras, ent peavalude ja seljaga saab parem niipea kui oleme harjutused lõpetanud Ühel hommikul tööle tulles leidsin meie maleva referendi ja personali-spetsialisti kummalisi harjutusi tegemas. Üks põrandal ja teine toolil.

Kas teadsid, et pinges rinnaku rangluu nibujätke lihas võib olla Sinu peavalude põhjustajaks?

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse