Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Triibuseelikute töötuba Triibuseelikute töötuba 26. märtsil toimus siis viimaks Liiliaõite kauaoodatud triibuseelikute töötuba. Käsitöö ← Eelmine Esmakordselt paraadil Järgmine → Mõeldes vabadusele ja ajaloole dokumentaalfilmi „Gorikaturist” kaudu: Triibuseelikute töötuba

Triibuseelikute töötuba

Elina Tamm 11. aprillil 2023

26. märtsil toimus siis viimaks Liiliaõite kauaoodatud triibuseelikute töötuba.

Triibuseelikute töötuba
Foto: Kadri Aadma.

... Asi sai alguse sellest, et meie uus treener Kadri, kes asus meid juhendama alates 2022. aasta septembrist, hakkas meile õpetama pärimustantse ning käis välja mõtte, et me võiksime õmmelda endale triibukangast seelikud – s.o pikitriibulised rahvariideseelikud. Idee langes viljakasse mulda. Peaaegu kõik meie grupi liikmed otsustasid, et soovivad teha endale ise seelikud – igaüks just sellise, mis haakuks tema juurtega. Asusime tegema uurimistööd, mõtiskledes oma üle Eesti laiali olevate juurte üle, otsides mustrite kohta infot raamatutest ja rahvariiete online-andmebaasidest. Jaanuaris käisime väikse delegatsioonina luurel poekeses, kus on müügil kümnete, kui mitte sadade rullide kaupa erinevaid Eesti rahvariiete kangaid! See võttis silme eest kirjuks!

 

Üks hämmastavamaid avastusi oli, et ühes ja samas kihelkonnas võisid olla levinud mitmed üsna eriilmelised triibuseelikud. Mõned meie soovitud kangad õnnestuski meil leida nimetatud salapärasest poekesest, mille olemasolust oli seni olnud teadlik ainult Kadri. Need mustrid, mida me poest ei leidnud, joonistasime ise üles ja Kadri lisas neile detailse värvikoodi. Need kangad kooti siis telgedel spetsiaalselt meie jaoks. Mina näiteks valisin Saarde seeliku, kuna minu isapoolne vanaema oli pärit Saarde kihelkonnast (mu emapoolne vanaema oli Valjalast, ja need rahvariided on mul juba olemas, aga paraku pole Valjala seelik pikitriibuline, nagu teisedki Saaremaa seelikud).

26. märtsil leidis siis aset selle põneva teekonna kulminatsioon – tulime kokku nagu eesti naised muiste ja õmblesime Kadri juhendamisel endale ühiselt seelikuid, igaüks omanäolist. Nagu Kadri oli meid ette hoiatanud, osutus kõige keerulisemaks seelikute voltimine, nii et muster ilusasti paistma jääks ja et seelik samas täpselt selga istuks. Aga me kõik saime sellega hakkama, isegi need, kes olid tunnistanud, et käsitöö tegemine on nende jaoks väga võõras tegevus. Seelikud, eriti nende allääred, vajavad veel veidi viimistlemist, aga lõviosa tööst on juba tehtud! Oleme uhked ja rõõmsad. Võib-olla juba varsti võib meid näha neid seelikuid kandmas – pärimustantse tantsimas… või siis näiteks jaaniõhtut veetmas, tunnetades sidet oma esiemadega.

Triibuseelikute töötuba
Foto: Kadri Aadma.

Kui kellelgi on tekkinud küsimus, kuidas rahvatants ja rahvariideseelikud üldse seostuvad Naiskodukaitsega või laiemalt riigikaitsega, siis soovitame tal ennast kurssi viia niisuguse üha enam kõlapinda leidva teemaga nagu VÄGIVALLATU VÕITLUS (tsiviilvastupanu).

 

Meie hoiame oma juuri, hoiame üksteist, hoiame kokku. See on vägivallatu võitlus Liiliaõite moodi.

 

Fakte:

 

Naiskodukaitse Tallinna (ja Harju) ringkonna rahvatantsurühm Liiliaõied alustas oma treeningutega 1. aprillil 2019. Rühma algatajaks oli Sirje Sarapu.

Liiliaõite esimene treener ja logo autor oli Triinu Suurkivi.

 

Liiliaõite praegune treener ja triibuseelikute töötoa läbiviija on Kadri Aadma.

 

FastLion CMS

Triibuseelikute töötuba

Triibuseelikute töötuba

Foto: Kadri Aadma 26. märtsil toimus siis viimaks Liiliaõite kauaoodatud triibuseelikute töötuba.

Triibuseelikute töötuba

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse