Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Muusika jaoskonna mälestused - Leida Käbi Muusika jaoskonna mälestused - Leida Käbi; Muusika jaoskond; mälestused ← Eelmine Tallinna ringkonna kodutütarde ja noorkotkaste lõbus vastlaliug Järgmine → Tallinna ringkond sai uued juhid Muusika jaoskonna mälestused - Leida Käbi Leida Käbi; Muusika jaoskond; mälestused

Muusika jaoskonna mälestused - Leida Käbi

Erle Eenmaa 4. märtsil 2013

Leida on sündinud 2. septembril 1931. Leida on pärit Lõuna-Eestist, Valgamaalt. Lapsepõlvest meenub Leidale juhtum sõjajärgsest ajast, mil Nõukogude võim talurahvast kulakuks hakkas tembeldama. Ka Leida isa tehti kulakuks, kuna talu oli suur ja Saksa okupatsiooni ajal olid Vene sõdurid talus põllutööl. Leida oli kõigest 13-aastane, kui Vene võimud ta ülekuulamisele viisid.

Muusika jaoskonna mälestused - Leida Käbi
Muusika jaoskonna asutajaliige Leida Käbi.

Pere pääses siiski kõige hullemast – küüditamisest, kuid talu võeti neilt ära. Isa läks Tallinna ja Leida jäi kuni keskkooli lõpetamiseni vanema õe juurde Valgamaale ning järgnes seejärel isale pealinna. „Mind ülikooli ei võetud kuna olin kulaku laps, nii läksin siis Vaksali tänavale pudukauplusesse tööle,” meenutab Leida esimest töökohta. 

Ameteid on Leidal olnud elu jooksul mitu, alates Elektrometalli majandusjuhatajast kuni Merimetsa haigla pearaamatupidaja asetäitjani. Kõige pikemalt oli ta tehases Estoplast transpordiosakonna juhataja. „1982. aastal tulin ära, olin siis 50-aastane. Ma olin nii tüdinenud nendest meestest ja tahtsin rahulikumat tööd.” Tööd aga jätkus veel pensionilgi olles, viimase töökohana oli Leida Saksa gümnaasiumis administraatori ametis ja seda kuni 2010. aastani. 

Muusika jaoskonnaga on Leida olnud seotud algusest peale. „1995. aastal moodustati Kaitseliidu segakoor, kuhu kuulusin ka mina. Mulle helistas ühel päeval tolleaegne malevapealik kapten Mart Puusepp ja küsis, et kas mina ei oleks nõus Naiskodukaitse jaoskonda asutama. Kuna meil oli segakoor ja naised olid kohe käepärast võtta, siis olin ma nõus. Jaoskonna asutamine toimus Hobujaama tänaval 16. detsembril 1997, seal oli 16 inimest. Praegustest Muusika jaoskonna liikmetest olid kohal mina, Leili Sarapuu, kes oli segakoori dirigent, Elle Kruusmaa, Naima Ringmäe, Veroonika Saarva. Minust sai jaoskonna esinaine,” meenutab Leida 15 aasta taguseid sündmusi. 

 

Jaoskonna esinaisena tegi Leida läbi kõik vajalikud kursused – sõduri baaskursuse, laskmisõpped, teoreetilised kursused. „Kõik, mis nõuti,” lisab ta.

Jaoskonna algusaastatest mäletab Leida, et palju tegeleti toitlustamisega: „Ise keetsime ja pakkusime kaitseliitlastele, noorkotkastele, kodutütardele. Kodutütarde tegevusse haarati meid palju.” Ühel õppusel, kus kaitseliitlased orienteerusid, pidid naised kella 12-ni öösel toitlustama ja siis hommikul kell 6 jälle. „Üldiselt oli siiski lõbus,” meenutab Leida ekstreemsemat toitlustamist.
Muusika jaoskond oli Tallinna ringkonna esimesi jaoskondi. Rohkem tegutsesid siis jaoskonnad iseseisvalt, üleringkonnalisi üritusi oli vähem kui praegu. Hiljem loodi maleva orkester ja Muusika jaoskond tegi orkestriga koostööd, koos peeti maha Kaitseliidu segakoori 10. aastapäev. 

Neli aastat tagasi lahkus Leida laulukoorist ja jäi jaoskonna tegevusest veidi kõrvale, nüüd on ta hakanud taas laulmas käima. „Üldiselt olen sisse elanud tänu sellele, et laulmas käin. Leian, et kõik, mis on organiseeritud, on väga hästi organiseeritud. Omal ajal oli ühist organiseerimist väga vähe, olid ikka jaoskonnasisesed üritused. Küll kutsusime me lektoreid, käisime matkamas ja orienteerumas. Praegu mulle meeldib, noored on väga sõbralikud,” on Leida rahul.

FastLion CMS

Muusika jaoskonna mälestused -

Muusika jaoskonna mälestused -

Muusika jaoskonna asutajaliige Leida Käbi Pere pääses siiski kõige hullemast – küüditamisest, kuid talu võeti neilt ära Leida on sündinud 2. septembril 1931. Leida on pärit Lõuna-Eestist, Valgamaalt. Lapsepõlvest meenub Leidale juhtum sõjajärgsest ajast, mil Nõukogude võim talurahvast kulakuks hakkas tembeldama. Ka Leida isa tehti kulakuks, kuna talu oli suur ja Saksa okupatsiooni ajal olid Vene sõdurid talus põllutööl. Leida oli kõigest 13-aastane, kui Vene võimud ta ülekuulamisele viisid.

Muusika jaoskonna mälestused - Leida Käbi

Leida Käbi; Muusika jaoskond; mälestused Leida Käbi; Muusika jaoskond; mälestused
www.naiskodukaitse.ee © 2023 » Naiskodukaitse