Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Postimehe artikkel: "Naised Ernal" Postimehe artikkel: "Naised Ernal" Sellel aastal toimus Erna Retk 2007 6. -11. augustini, millest võttis osa Naiskodukaitse Tallinna ringkonna võistkond. 2007 Võistlused ← Eelmine Naiskodukaitse spordilaager Võrtsjärve ääres Järgmine → Kuidas ennast maskeerida Postimehe artikkel: "Naised Ernal"

Postimehe artikkel: "Naised Ernal"

Eve Kuuse, Postimehe Arter 25. augustil 2007

Sellel aastal toimus Erna Retk 2007 6.-11. augustini, millest võttis osa Naiskodukaitse Tallinna ringkonna võistkond.

Postimehe artikkel: "Naised Ernal"

Metsaveerul, sõjaväetelkidest eemal, seisis roheliste veoautode juures trobikond inimesi. Enamik laigulises vormis, mõned mitte, üks pitsilise seelikuga naine oli kui eksinud ingel kesapõllul.


On varahommik, kõik ootavad. «Miks sa, Martin, täna siia tulid?» küsib üks meestest poisijõmpsika käest. «Emmele vastu!» vastab too. Aga emme Airi läbis koos kolme kaaslasega samal ajal veel viimaseid kilomeetreid ränkraskest ja pikast Erna rajast. Hõige «Team is coming!» tõmbab kohtunikud valmisolekusse, et fikseerida viie ööpäeva pikkuse võistluse lõppaeg Eesti Naiskodukaitse võistkonnale. 


See, et nad kokkuvõttes edestasid viit katkestanud ja kolme lõpetanud meeste võistkonda, oli naiste endi sõnul boonuseks sellele, et nad raja üldse läbisid. «Hea tunne on muidugi, et oled sisulises konkurentsis,» rõõmustab Kersti. «Paljudes ülesannetes saime punkte täiesti keskmiselt. See aga näitab, et oleme võimelised võistlema, mitte ainult rada läbima.» 


Erna laagris olla panustatud küsimusele: kas naiste võistkond tuleb lõpukrossilt esimesena (nad olid esimesed startijad) või jõuavad hiljem startinud mehed neist ette. Naised jõudsid esimesena. Enne finišit ootas võistlejaid üllatus – labürint, mis tuli läbida koos relva ja seljakotiga roomates. Pealtvaatajatele huvitav, naiste sõnul oli see aga võistlejate jaoks väga ebameeldiv. «Ma teadsin, et kohe on finiš ja lõpp ja rohkem enam ei pea pingutama. Ja siis selline üllatus,» meenutab Airi. «Aga see näitab seda, et kui tunned, et enam üldse ei jaksa, siis natuke suudad ikka veel!»


Ja need suutjad naised ei ole üldse mitte musklites, jässakad ja karmisõnalised, vaid hoopiski saledad, ilusad ja väljapeetud olemisega. Miks te ometi sinna Ernale üldse läksite, tahaks kindlasti paljud küsida. Riina hüüatab: «Aga miks ka mitte!» ja lisab: «Peret ei ole veel ja tööl suhtutakse mõistvalt.»  «Ilmselt on põhjus seotud saavutusvajadusega,» arvab Airi. «Miks inimesed teevad tippsporti või tegelevad mägironimisega, mis ka tavainimese jaoks väga normaalne ei ole?» peidab Airi vastuse retoorilisse küsimusse. Kersti sõnul on Erna võistlus Naiskodukaitse süsteemis üks suuremaid eneseteostusvõimalusi.

Aeroobikatrennis ei käi

Enne Ernat ei jõudnud tavaelus väga hõivatud naised kordagi minna spetsiaalselt treenima. Aga juba võistluse esimesel päeval sai selgeks, et oleks pidanud! Mitte jooksmist, vaid viiekilose relvaga ja 15-kilose seljakotiga käimist oleks pidanud harjutama. Nad kõik on aktiivsed tervisesportlased. Ilmselt kuus korda nädalas tõhus aeroobikatrenn? Aeroobika-jutu peale naised naeravad – keegi neist ei käi aeroobikas. Kes kus, aga jalgpall, ujumine, jooksmine, kick-boxing, orienteerumine on need alad, mida nemad harrastavad. «Kõik oleme maalapsed, eks see sitkus ja vastupidavus sealt ole tulnud,» on Airi veendunud. Sirle tõdeb, et pisipoja kõrvalt pole ta jõudnud ei jõusaali ega ujuma – osales vaid paaril orienteerumisneljapäevakul. «Aga kui poisiga jalutamas käin, teen pikad kõndimised, ikka nii 5-6-kilomeetrised. Mind vedas välja ilmselt see, et minu igapäevatöö on püstijalu. Ja ammu tehtud kergejõustik,» lisas kahe lapse ema. 

Naiste sõnul on nende võimalus eduks see, kui selekteerida välja need alad, kus nad suudaksid meestele konkurentsi pakkuda ja neid harjutada. Üks ala, mida nad põhimõtteliselt arvavad suutvat teha vähemalt sama hästi või isegi paremini kui mehed, on meditsiin, ka granaadiviskes saab täpsust harjutada. 

 

Ripsmekoolutaja on ikka kaasas?

Kuidas saab naine mitu ööpäeva metsas olles hakkama hügieeniga, kõik need kreemid ja muu mudru? Naiste sõnul meigist nad küll puudust ei tundnud, rohkem sellest, et korralikult pesta ei saanud. Aga siingi oli abinõu olemas: kui oli võimalus ületada jõgi mööda silda, otsustasid nemad teha seda ujudes – nii sai ühtlasi ka ennast puhtamaks. Samal ajal olid mehed vaadanud, et naised hilinevad nii palju vahepunkti – ju vist katkestasid. «Meie samal ajal nautisime ujumist,» rõõmustasid naised veel retke meenutadeski.


Kui oled metsas, siis oled metsas ja siis ei ole ei kreemi ega puudrit, siis on teised reeglid ei tule selle pealegi, et sellest puudust tunda, tõdesid naised. Ernale šampooni kaasa ju ei vea, kotid niigi rasked! Naised meenutavad naerdes, et enne starti omavahel muidugi aasisid, et kas ripsmekoolutaja on ikka kaasas.


Viis päeva pärast Ernat nad endi sõnul veel päris taastunud ei olnud, mõnel oli ikka veel rihmikutega hea käia. Teisele läksid rihmikud üldse jalga alles mõni päev pärast Ernat. Kuigi reglemendi järgi on omavahelise koostöö tegemine võistkondadele keelatud, tunnetasid naised nende päevade jooksul teiste võistkondade poolt hästi toetavat õhkkonda.


Kas naise koht on ikka sõjalis-sportlikus mängus? Ernal on olulised oskused ja teadmised, mitte sugu, nagu paljudes muudes valdkondades, on naised veendunud. «On väga palju inimesi, kes arvavad, et pole vaja ei riigikaitset ega militaarsüsteemi ja et kõik see on tühi raha raiskamine,» tõdes Airi. «Kui aga leiame, et see on vajalik, tuleb kasutada kõiki inimesi, mitte ainult poolt neist.» 

 

Kes nad on?

Airi Neve (28) – töötab Naiskodukaitse esinaisena, hariduselt semiootik, 3-aastane poeg

Kersti Tammekunn (27) – töötab kaitseministeeriumis, tegeleb kriisireguleerimisega, on Naiskodukaitse Tallinna ringkonna esinaine, hariduselt ajaloolane

Sirle Baldesport (32) – lapsega kodune, muidu Soome saatkonnas perenaine, Naiskodukaitse keskjuhatuse liige, hariduselt toitlustusspetsialist, 11-aastane tütar, aasta ja kolme kuune poeg
Riina Mäemets (27) – töötab aiandusfirmas projektijuhina, Naiskodukaitse Tallinna ringkonna juhatuse liige.

 

 

Eve Kuuse Postimehe Arter 25.08.2007

FastLion CMS

Postimehe artikkel: "Naised Ernal"

Postimehe artikkel: "Naised Ernal"

Metsaveerul, sõjaväetelkidest eemal, seisis roheliste veoautode juures trobikond inimesi Enamik laigulises vormis, mõned mitte, üks pitsilise seelikuga naine oli kui eksinud ingel kesapõllul Sellel aastal toimus Erna Retk 2007 6.-11. augustini, millest võttis osa Naiskodukaitse Tallinna ringkonna võistkond.

Postimehe artikkel: "Naised Ernal"

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse