Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Sada korras kalmu Eestile Sada korras kalmu Eestile Kui aasta algul kuulsin ja lugesin, et paljud asutused, eraisikud ja kogukonnad teevad Eestile 100. aastapäevaks kingitusi, tekkis ka soov midagi Eestile kinkida. Mis siis Sakala ringkond võiks teha? ← Eelmine Naiskodukaitsjad väärtustavad minevikku Järgmine → Avalike suhete grupi liikmetel toimus koolituspäev Sada korras kalmu Eestile

Sada korras kalmu Eestile

Margit Rei 1. okt. 2018

Kui aasta algul kuulsin ja lugesin, et paljud asutused, eraisikud ja kogukonnad teevad Eestile 100. aastapäevaks kingitusi, tekkis ka soov midagi Eestile kinkida. Mis siis Sakala ringkond võiks teha?

Sada korras kalmu Eestile

Lastes mõtetel veidi ringi käia mööda Viljandi parke, lasteaedu ja mööda linna, jäi mõte pidama surnuaedade juures. Meil on väga palju kuulsusi, kelle hauad on jäetud unarusse. Ja palju on lihtinimeste haudu, kes on kunagi elanud ja töötanud Eesti heaks ja nüüd on nende hauad jäänud hoolitsuseta. Miks mitte teha korda saja eestlase hauaplatsid ja kasvõi üheks aastaks need võsast välja raiuda ning umbrohi välja juurida? 

Sada korras kalmu Eestile

Et mõte ei jääks pelgalt mõtteks, asusin eeltööd tegema. Idee teostamiseks pöördusin Viljandi kalmistuid haldava linnavalitsuse töötaja Aive Vanametsa poole. Tema valis välja mitmed Viljandi vana kalmistu kalmud ja saatis mulle nende asukohad ja kaardid. Kaardid käes käisime koos Lembega surnuaial haudu otsimas ja neid märgistamas, et järgmisel päeval leiaks õiged hauad lihtsamini üles. Tegevust võiks nimetada orienteerumine kalmistul. Igaljuhul hauad said leitud ja märgistatud!

Sada korras kalmu Eestile
Hauaplatsi korrastamine Suure-Jaani surnuaial. Foto: Tairi Lappalainen.

Meeldiva üllatusena haarasid ideest kinni ka Tarvastu ja Suure-Jaani jaoskondade liikmed, kes soovisid korrastada oma piirkonnas asuvad kalmud. Sellele mõttele oli vaid roheline tuli!

Kokku korrastas Tarvastu jaoskond 25 hauda, Suure-Jaani jaoskond tegi korda 10 hauda.

 

 

Sada korras kalmu Eestile
Tarvastu surnuaia koristustalgud. Foto: Vika Zieds.
Sada korras kalmu Eestile

Viljandi ja Lõuna-Viljandi jaoskonna liikmed seadsid paremasse seisu 65 hauda.
Kokku sai korrastatud sada hauda, kuid unustusse jäetud haudu oleks küll ja rohkemgi veel. Iga korrastamise korraga suurenes naiskodukaitsjatest osalejate arv ja pikenes platside korrastamiseks vajalike tööriistade nimekiri. Kui alustasime vaid töökinnaste, pangede ja rehadega, siis viimastel kordadel olid meil abiks ka suured võsa- ja hekikäärid. 

Aitäh kõikidel abistajatele ja natuke hullumeelsetele, kes kaasa lõid!

Meie tegutsemisindu ja valmidust sobib ehk ilmestama üks korrastamise käigus kõlanud lause. Kui olime juba paar tundi surnuaial nö mütanud, siis osutasin ühe vähem vaeva ja tööd nõudva haua suunas pakkudes, et viimaseks hauaks võiks teha selle - on väheke kergema moega, siis vastuseks kuulsin usinalt naiskodukaitsjalt: EI, see ei sobi meile - leidsin siit ühe mahlaka võsaga haua-teeme selle!! Ja tegimegi! Kas leiate veel paremat lauset kogu seda projekti kokku võtma??? Vist ei.

Sada korras kalmu Eestile
Fotod nr 1,2,5,6: Margit Rei erakogu. Pildistatud Viljandi vanal kalmistul.

FastLion CMS

Sada korras kalmu Eestile

Sada korras kalmu Eestile

Lastes mõtetel veidi ringi käia mööda Viljandi parke, lasteaedu ja mööda linna, jäi mõte pidama surnuaedade juures Meil on väga palju kuulsusi, kelle hauad on jäetud unarusse Kui aasta algul kuulsin ja lugesin, et paljud asutused, eraisikud ja kogukonnad teevad Eestile 100. aastapäevaks kingitusi, tekkis ka soov midagi Eestile kinkida. Mis siis Sakala ringkond võiks teha?

Sada korras kalmu Eestile

www.naiskodukaitse.ee © 2023 » Naiskodukaitse