Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Risti jaoskond tähistas kahte sündmust korraga. Risti jaoskond tähistas kahte Naiskodukaitse Risti jaoskonnal on saanud traditsiooniks tähistada Eesti Vabariigi aastapäeva väljasõiduga ajaloolise- või kultuuriväärtusega paikadesse. Tänavu langes valik Järvamaal Jalgsema külas asuvale admiral Johan Pitka sünnikohale. Just 19. veebruar oli igati sobilik päev, sest Jalgsema külamajas tähistati J. Pitka 150. sünniaastapäeva. Foto: Ahto Viigipuu ← Eelmine Lilia Urb on ''Aasta tegu 2021'' Lääne ringkonna nominent Järgmine → Meenutusi vanaisalt Risti jaoskond tähistas kahte sündmust korraga.

Risti jaoskond tähistas kahte sündmust korraga.

Tiina Leesik 21. veebr. 2022

Naiskodukaitse Risti jaoskonnal on saanud traditsiooniks tähistada Eesti Vabariigi aastapäeva väljasõiduga ajaloolise- või kultuuriväärtusega paikadesse. Tänavu langes valik Järvamaal Jalgsema külas asuvale admiral Johan Pitka sünnikohale. Just 19. veebruar oli igati sobilik päev, sest Jalgsema külamajas tähistati J. Pitka 150. sünniaastapäeva.

Alguse sai meie sõit Risti malevkonna maja juurest, mis oli saanud endale ilusa uue naabri- Risti bussijaama.

Risti jaoskond tähistas kahte sündmust korraga.
Väljasõitu ootamas Risti bussijaama ees. Foto: Ahto Viigipuu
Risti jaoskond tähistas kahte sündmust korraga.
Arlet Palmiste Johan Pitka rollis. Foto: Ahto Viigipuu

Jalgsema Külaselts korraldas piduliku aktus-kontserdi, mis algas J.Pitka lõbusate lapsepõlvemeenutustega, mille esitas näitleja Arlet Palmiste .

Päeva tipphetk oli admiral J. Pitka vahakuju esmapresentatsioon. Kuju valmistas perekond Mänd.  Pereisa Andres Mänd märkis, et töö oli teda isiklikult puudutav, kuna Jalgsema külas möödusid tema lapsepõlvesuved. Väga põnev oli jälgida tema seletusi vahakujude valmistamisest, kuna firma Wox Stuudio OÜ on teinud erinevatesse riikidess 200 vahakuju. Ühe kuju valmimine võib võtta aega viis kuud ja suure osa ajast kulub algandmete kogumisele, eriti just ajalooliselt kaugemast perioodist, millest on vähe fotosid, filmijäädvustusi ja needki mustvalged.

 

Eesmärk on võimalikult täpselt tabada portreteeritava olemust, kogu kuju, kehahoiakut, mis peab olema äratuntav. Kasutatakse naturaalseid juukseid, silmad tellitakse Saksamaalt.

Risti jaoskond tähistas kahte sündmust korraga.
Johan Pitka vahakuju. Foto: Ahto Viigipuu

J. Pitka kuju riietega aitas neid Saaremaa Sõjaajaloo Selts ning need on originaalriided sellest ajastust. Seistes ise selle kuju kõrval, imestasime, et ta nii lühike on. Andres Mänd selgitas, et eelmise sajandi inimesed olidki lühemad kui tänapäeval ja nemad teevad kuju ikka nende mõõtude järgi nagu inimene reaalsuses oli. Kuju jääb Jalgsema külaseltsi majja, kus neil on erinevate põnevate esemetega Pitka tuba.

 

Külavanem Heli Kark ütles, et neil on kavatsus Pitka kodutalu õuelt(mis on tänaseks erakätes) ära tuua ka seal paiknev mälestuskivi ja paigutada see avalikumasse kohta, kus oleks sellele huviliste juurdepääs mugavam.

 

Väga südantsoojendav oli kogeda, kuidas väike saal oli rahvast puupüsti täis ja paar tundi möödusid märkamatult, toredad ühislaulmised vahepaladeks. Pitka tuba-muuseum ei ole veel valmis, sellepärast kogutakse jätkuvalt annetusi, ka kuju on valminud põhiliselt erainimeste ja asutuste annetuste toel.

 

Ka meie ei läinud tühjade kätega: eelnevalt olime korjanud oma liikmetelt ja toetajatelt annetuse, mille aktusel külavanemale üle andsime. Samas viisime muuseumile selle tähtpäeva mälestuseks Maria Laidoneri kokaraamatu. Eks Eestimaa on nii väike, et igasse paika jagub kuulsaid ja tublisi inimesi, kelle mälestust hoida ja kanda. Palju elevust ja uudishimu tekitas ka sama päeva ajaleht „Lääne Elu“, kus sees artikkel J.Pitkast ja versioon tema võimalikust Piirsalus viibimisest. Ka ajaleht jäi muuseumile. Aktuse lõpetas Arlet palmiste etteaste Pitka lõpuaastatest.

 

Meie teekond jätkus Järva-Jaani, kus istusime ühisesse lõunalauda ning jagasime oma muljeid päevast.

 

Oma väljasõiduga tähistame nii meie vabariigi sünnipäevale kui ka täname toetajaid ja tublisid koostööpartnereid: kodumalevkonda, kes on alati toetanud meie ettevõtmisi, Eesti Memento Liidu juhatuse esimeest, SEE teatri rahvast, Piirsalu Seltsimaja, Piirsalu kiriku kogudust. Eraldi tänud Risti malevkonna liikmele Ahto Viigipuule, kes meie tänase päeva oma kaameraga jäädvustas.

Risti jaoskond tähistas kahte sündmust korraga.
Meie. Foto: Ahto Viigipuu
Järgmine →
Meenutusi vanaisalt

FastLion CMS

Risti jaoskond tähistas kahte

Risti jaoskond tähistas kahte

Alguse sai meie sõit Risti malevkonna maja juurest, mis oli saanud endale ilusa uue naabri- Risti bussijaama Väljasõitu ootamas Risti bussijaama ees Naiskodukaitse Risti jaoskonnal on saanud traditsiooniks tähistada Eesti Vabariigi aastapäeva väljasõiduga ajaloolise- või kultuuriväärtusega paikadesse. Tänavu langes valik Järvamaal Jalgsema külas asuvale admiral Johan Pitka sünnikohale. Just 19. veebruar oli igati sobilik päev, sest Jalgsema külamajas tähistati J. Pitka 150. sünniaastapäeva.

Risti jaoskond tähistas kahte sündmust korraga.

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse