Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Kohtumised elavate ja lahkunutega Kohtumised elavate ja lahkunutega Lõuna-Läänemaa jaoskond pidas aastalõpu kohtumist muistses Karuse kihelkonna keskpunktis, mis on tänapäeval kujunenud Kinksi külaplatsiks. Foto: Elen Lotman ← Eelmine Jõuluviperused Lääne ringkonna Haapsalu jaoskonnas Järgmine → 21 kraadi aga mitte ainult! Kohtumised elavate ja lahkunutega

Kohtumised elavate ja lahkunutega

Kaja Lotman 1. jaan. 2021

Lõuna-Läänemaa jaoskond pidas aastalõpu kohtumist muistses Karuse kihelkonna keskpunktis, mis on tänapäeval kujunenud Kinksi külaplatsiks.

Kohtumised elavate ja lahkunutega
Tutvumiseks peatusime Karuse kiriku juures, mis on piirkonna oluline vaatamisväärsus. Foto: Elen Lotman

Aasta lõpp tõi kokku rõõmustavalt palju jaoskonna liikmeid ja ka kodutütreid.  Ühiselt matkati Kinksist 1,5 km kaugusele Karuse kalmistule, et meeles pidada ka ennesõjaaegseid  naiskodukaitse liikmeid, kes on sinna maetud.

 

Tee kalmistule kulges Kinksi oosist allamäge. See kõrgem ala on tekkinud kunagise mere rannavallina umbes 11000 aastat tagasi. Oosile on ehitatud üks siinkandi olulisemaid vaatamisväärsusi - Karuse kirik.   Krik on pühendatud pühale Margareetale, kelle mälestuspäev on 13. juulil, rahvakalendris mareta- ehk karusepäeval.  Võimalik, et just karusepäevaga seotud  kohapärimusest on kirik ka nime saanud. Keskajal oli suureks privileegiks saada maetud kirikusse või kirikaeda. Üks kuulsamaid, kelle altari all olnud hauaplaadist räägitakse, on ordumeister Otto von Luttenberg. Ta sai surma 1270. aastal  lahingus leedulastega Kessu lähedal jääl.  Kirikaias on veel teisigi 13. sajandist pärit hauatähiseid.

Karuse kalmistu sai alguse  arvatavalt peale 1774. aastat, kui Voose mõisa omanik eraldas Karuse kogudusele ala uueks kalmistuks. Karuse kalmistu üks tähelepanuväärsemaid ehitisi on endiste Lihula mõisa omanike, perekond Wistinghausenite, kabel. Kabel renoveeriti 1993. aastal tollase Eestis asuva Saksamaa suursaadiku Henning von Wistinghauseni algatusel. Kalmistule on maetud mitmeid piirkonnale olulisi kultuuritegelasi, õpetajaid ja ka Vabadussõjast osavõtnuid.  Siin on leidnud viimase puhkepaiga ka kolm naiskodukaitse Virtsu jaoskonna asutajaliiget ja ka tegevliikmena aktiivset nais- Anna Tuulmägi, Miili Koitmäe ja Marta Küttim.  Avaldasime neile põleva küünla asetamisega austust. Virtsu jaoskond loodi 1936. aastal, kus tegutses laulukoor ja rahvatantsu ring, korraldati einelaudu, pidusid ja harivaid loenguid, koguti raha Kaitseliidule. Oleme siiani tuvastanud üle 30 endise jaoskonna liikme nimed.

Kohtumised elavate ja lahkunutega
Austusavaldus eelkäijatele Karuse kalmistul. Foto: Elen Lotman

Lõuna-Läänemaa jaoskond tähistas aasta lõppu rõõmsameelselt. Vaatamata keerukale aastale saime korraldata mitmeid olulisi sündmusi ja  osaleda õppustel ja tegeleda noortega.  Kõige erilisemaks sündmuseks   oli Virtsu sadama valve Covid -19 kevadise puhangu ajal.  Suur rõõm on, et jaoskonna esinaine, Triin Pärnpuu,  valiti "Aasta tegijaks 2020".

Kohtumised elavate ja lahkunutega
Aastalõpu kohtumisest Kinksi külaplatsil osales jaoskonna arvukas liikmeskond koos kodutütardega. Foto: Elen Lotman

FastLion CMS

Kohtumised elavate ja lahkunutega

Kohtumised elavate ja lahkunutega

Tutvumiseks peatusime Karuse kiriku juures, mis on piirkonna oluline vaatamisväärsus Foto: Elen Lotman Aasta lõpp tõi kokku rõõmustavalt palju jaoskonna liikmeid ja ka kodutütreid Lõuna-Läänemaa jaoskond pidas aastalõpu kohtumist muistses Karuse kihelkonna keskpunktis, mis on tänapäeval kujunenud Kinksi külaplatsiks.

Kohtumised elavate ja lahkunutega

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse